FileMaker – pełna kontrola przepływu danych
Era komputeryzacji rozpoczęła się na dobre w środku drugiej połowy dwudziestego wieku. Zdecydowana większość gałęzi rozmaitych przedsiębiorstw musiała stawić czoła niełatwemu zadaniu, jakim było dostosowanie się do pędu bezlitosnej nowoczesności. Komputery oraz systemy informatyczne w zawrotnym tempie opanowały rozmaite sfery biznesu. Wykorzystanie mocy obliczeniowej w perspektywie rozmaitych baz danych, czy możliwość wykorzystania sieci do komunikacji pomiędzy poszczególnymi gałęziami przedsiębiorstw otworzyła zupełnie nowe możliwości nie tylko dla firm, ale również dla deweloperów oprogramowania.
FileMaker to software, który od początku swojego istnienia stanowił innowację funkcjonowania skomputeryzowanych przedsiębiorstw. Dzisiaj, program jest prawdziwym kombajnem pozwalającym szybko i skutecznie zbierać żniwo ogromu danych przy wykorzystaniu rozmaitych programów – począwszy od arkuszy danych typu Excel, przez konfekcyjne systemy magazynowe, bazy klientów typu CRM, informatyczne systemy obsługi sprzedaży i wszelkie inne, które można spotkać w systemach informatycznych rozmaitych przedsiębiorstw.
Historia FIleMaker krok po kroku
Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku na rynku pojawiło się innowacyjne, ultrawszechstronne oprogramowanie o nazwie Nutshell. Ten innowacyjny projekt stanowił początek rozwoju oprogramowania typu cross-platform, służącego do efektywnego i kompaktowego gromadzenia informacji przy wykorzystaniu rozbudowanych baz danych.
Program Nutshell utworzony przez Nashoba INC z początku bazował na absolutnie standardowym typie oprogramowania, jakim był i jest bez wątpienia MS-DOS. Wówczas, Leading Edge Inc. rozpoczęło dystrybucję oprogramowania wraz z komputerami stacjonarnymi IBM.
Współpraca ta była absolutnym początkiem rozwoju oprogramowania. Wraz z premierą popularnego Macintosha, programiści z Nashoba opracowali interfejs graficzny, który stanowił swoisty symbol nowoczesności. Co zaskakujące, deweloperzy komputerów IBM nie byli zainteresowani tą opcją, preferując wykorzystywanie oprogramowania Nutshell na niezawodnym wówczas silniku MS-DOS.
Postęp – jak wiadomo – nie znosi stagnacji. Kolejnym krokiem dystrybutora było nawiązanie współpracy z innym potentatem na rynku – Forethought Inc., jednocześnie powołując do życia odświeżoną wersję Nutshell pod nazwą znaną i wykorzystywaną do dziś. Miało to miejsce w kwietniu 1985 roku.
Co znamienne, FileMaker z początku był dodawany do komputerów Macintosh, jednak konkurencyjny – równie popularny – Microsoft wykupił udziały Forethought Inc., uzyskując tym samym nieograniczony dostęp do dystrybucji FIleMakera. Miało to miejsce równorzędnie z powstaniem pakietu Office w oparciu o Powerpoint i Excel, co znamiennie wpłynęło na wszechstronność oprogramowania w użytku.
Niewiele później – Claris – będący przedsiębiorstwem powstałym z ramienia Apple – producenta Macintosha – wykupił akcje dewelopera Nashoba – pierwotnego twórcy platformy FileMaker. Można śmiało stwierdzić, że oprogramowania to stanowiło motyw swoistej batalii między dwoma wiodącymi potentatami z branży informatycznej, co utwierdziło niezawodność i pozycję na rynku oprogramowania FileMaker.
Jakie korzyści niesie za sobą FileMaker?
FileMaker to przede wszystkim oprogramowanie wykorzystywane do szybkiego i płynnego przepływu danych w przedsiębiorstwie. Dostęp do rozmaitych danych i wysokie możliwości kalkulacyjne to klucz do właściwego i efektywnego kontrolowania procesów wewnątrz przedsiębiorstw. Rozmaitość i wszechstronność FileMaker to w praktyce sposób na skrócenie czasu pracy, dając jednocześnie możliwość pełnej kontroli przepływu danych. Te elementy sprawiły, że FileMaker od początku swojego istnienia jest obiektem pożądania wiodących producentów komputerów stacjonarnych, jak również przedsiębiorstw stawiających na rozwój oraz innowację.