FileMaker – wieloplatformowe narzędzie relacyjnej bazy danych firmy Claris International

Laura

FileMaker to cross-platformowe (wieloplatformowe) narzędzie IT, umożliwiające łatwe, szybkie i intuicyjne tworzenie, współdzielenie, dostęp i integrację baz danych oraz różnorodnych aplikacji. Łączy silnik bazy danych z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) i funkcjami bezpieczeństwa, umożliwiając użytkownikom bardzo proste modyfikowanie bazy danych poprzez przeciąganie nowych elementów do różnorodnych układów, makiet, ekranów lub formularzy (funkcja drag and drop, czyli przeciągnij i upuść). Platforma FileMaker może być wykorzystywana przez użytkowników praktycznie wszystkich najpopularniejszych urządzeń IT – stacjonarnych i mobilnych. Działa między innymi z systemami operacyjnymi iOS, Windows oraz Android.

Elastyczność i prostota tworzenia aplikacji

FileMaker to rozwiązanie, umożliwiające użytkownikom elastyczne tworzenie i wdrażanie różnorodnych aplikacji. Projekty tworzone z wykorzystaniem tego rozwiązania, mogą być wdrażane w środowiskach mobilnych, chmurowych i lokalnych, bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych. FileMaker zapewnia wbudowane szablony do tworzenia aplikacji, zarządzania kontaktami, zarządzania treścią, inwentaryzacji i zarządzania zadaniami. Rozwiązanie można wdrożyć lokalnie lub w chmurze. Umożliwia użytkownikom dostosowywanie aplikacji do własnych preferencji, oferując opcję implementacji nazwy, logo i kolorów swojej firmy. W ramach tego środowiska, producent dostarcza narzędzia, służące między innymi do analizy, raportowania oraz tworzenia wykresów i pulpitów nawigacyjnych. Użytkownicy mogą eksportować dane z pulpitu nawigacyjnego w formacie Excel i PDF.

Elementy składowe platformy FileMaker

Platforma FileMaker składa się z trzech produktów, które pozwalają na tworzenie i współdzielenie dopasowanych aplikacji bazodanowych.

  • FileMaker Pro Advanced – aplikacja, którą można uruchomić na Windows i MacOS. Służy do tworzenia, modyfikowania oraz korzystania z własnych aplikacji. Umożliwia też ona współdzielenie aplikacji jednocześnie przez pięciu klientów w tym samym czasie. Klienci mogą w tym wypadku korzystać z różnych urządzeń – zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych.
  • FileMaker GO – darmowe narzędzie stworzone z myślą o użytkownikach iPad’a i iPhone’a. Umożliwia wydajną pracę w środowisku mobilnym, bez potrzeby korzystania z urządzeń stacjonarnych. Dzięki temu rozwiązaniu możesz np. sprawdzić magazynowe, wystawić fakturę, wykonać inspekcję w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz, a nawet połączyć się z aplikacjami, utworzonymi wcześnie w narzędziu FileMaker.
  • FileMaker Server – oprogramowanie serwerowe, używane do bezpiecznego udostępniania własnych aplikacji FileMaker. Umożliwia integrację tworzonych aplikacji z istniejącymi systemami i innymi technologiami. Pozwala także na zdalne zarządzanie aplikacjami i pełną automatyzację zadań administracyjnych.